Hayalperestim Paylaşım Platformu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hayalperestim

En son konular

» Duvar Süsleme
Ameş ve Karısı EmptyÇarş. Ağus. 25, 2010 10:42 am tarafından againnn

» S.a miLLet.
Ameş ve Karısı EmptySalı Kas. 03, 2009 7:27 pm tarafından Ŧøŋđ

» Hangi Müzik Türünü Dinliyorsunuz?
Ameş ve Karısı EmptyPtsi Kas. 02, 2009 9:37 pm tarafından beyazmelek

» Merhaba...
Ameş ve Karısı EmptySalı Ekim 27, 2009 10:32 pm tarafından Ŧøŋđ

» bir kız
Ameş ve Karısı EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:33 pm tarafından Ŧøŋđ

» Sizce bu sezon en iyi transferi hangi takim yapti?
Ameş ve Karısı EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:32 pm tarafından Ŧøŋđ

» Böyle Site Url'si Olur Mu? :D
Ameş ve Karısı EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:31 pm tarafından Ŧøŋđ

En iyi yollayıcılar

coll (1432)
Ameş ve Karısı I_vote_lcapAmeş ve Karısı I_voting_barAmeş ve Karısı I_vote_rcap 
PaTRoN (501)
TimuRLenG (403)
ratKo_pşaşe (327)
DarKinq (219)
Enjekte (76)
De'quell (55)
q1sKo (26)
D_R_A_G_O_N (14)
Yasak (10)

2 posters

Ameş ve Karısı

DarKinq
    DarKinq
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek
    İş/Hobiler : Yoq
    Lakap : DaRKinq
    Ruh Halim : Ameş ve Karısı Artiz10
    <hr>Tuttuğu Takım : Ameş ve Karısı Galatasaray
    <hr>Rep Puanı : 5
    <hr>Başarı Puanı :
    Ameş ve Karısı Left_bar_bleue40 / 10040 / 100Ameş ve Karısı Right_bar_bleue

Güçlülük :
    Ameş ve Karısı Left_bar_bleue48 / 10048 / 100Ameş ve Karısı Right_bar_bleue

Aktiflik :
    Ameş ve Karısı Left_bar_bleue20 / 10020 / 100Ameş ve Karısı Right_bar_bleue

Ameş ve Karısı Empty Ameş ve Karısı

Mesaj tarafından DarKinq Paz Ekim 26, 2008 9:15 pm

Ameş ve Karısı

İmam-ı Azam Ebu Hanife rh.a.'in arkadaşlarından, o dönemin hadis ve kıraat âlimlerinden Süleyman A'meş, bir gece evinde eşiyle tartışmış ve hanımını biraz incitmişti. Buna rağmen tartışmadan hemen sonra hanımıyla tekrar konuşmak istemiş, ama hanımı kocasına kırgın olduğu için, adamın sözlerini cevapsız bırakmıştı.

Adam öfkeyle:

-Niçin bana cevap vermi yorsun? diye hanımını bağırıp, azarladı. Fakat bir cevap alamadı.

A'meş'in kızı babasına:

-Bu gece olmasa da, yarın sabah konuşur seninle, dediyse de adamın öfkesi dinmedi:

-Eğer bu gece benimle konuşmazsa, benden kesin boş olsun, dedi.

Kızcağız da annesini konuşması için ikna etmeye çalıştı. Ama annesi inat etti, konuşmamakta direndi.Karısının konuşmamakta kararlı olduğunu gören A'meş'in ise az önce öfkeyle ettiği yeminin ciddiyeti aklına geldi, söylediğine pişman oldu. Eşiyle boş olmaktan kurtulmak için care düşünmeye başladı. Gecenin bir yarısında giyinip evden cıktı. Doğru Ebu Hanife Hazretlerinin evine gitti. Ebu Hanife onu içeri alıp derdini sordu. A'meş karısıyla olan hadiseyi anlattı, dert yandı:

-Bu kadın bu tavrıyla benden kurtulup kaçmak istiyor. Beni sıkıntıya sokmasından korkuyorum. Kendisi çocukların annesidir. Onu boş olmaktan kurtarıp beni rahatlatacak bir care var mı? diye sordu.

Ebu Hanife:

-Üzme kendini. Allah'ın izniyle bir care bulunur, dedi.

Ebu Hanife, A'meş'in oturduğu yerdeki mescidin müezzinine haber gönderip yanına çağırdı. Bu gece sabah ezanını henüz vakti girmeden okumasını tenbihledi. A'meş de evine dönüp, ezanı beklemeye başladı. Daha sabah olmadan okunan ezanı duyan A'meş'in hanımı, sabah oldu da boşanması gerçekleşti zannederek konuştu:

-Oh be! dedi. Senden kurtuldum, kötü huylu herif!

A'meş ise kıs kıs gülerek cevap verdi:

-Henüz sabah olmadı. Sen de konuşup yeminimi bozdun. Bize çare gösterenden Allah razı olsun.
    Yusuf Yavuz
    Semerkand dergisinden alınmıştır.
    TimuRLenG
    TimuRLenG
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek
    İş/Hobiler : Rock & MetaL
    Lakap : TimuRLenG
    Ruh Halim : Ameş ve Karısı Artiz10
    <hr>Tuttuğu Takım : Ameş ve Karısı Galatasaray
    <hr>Rep Puanı : 150
    <hr>Madalyaları : Ameş ve Karısı B63e253d83108bd215cce7e76d8f72bb
    <hr>Başarı Puanı :
    Ameş ve Karısı Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Ameş ve Karısı Right_bar_bleue

Güçlülük :

Aktiflik :

Ameş ve Karısı Empty Geri: Ameş ve Karısı

Mesaj tarafından TimuRLenG Ptsi Ekim 27, 2008 4:17 pm

Paylaşımın için ty.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 1:02 pm