Hayalperestim Paylaşım Platformu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

hayalperestim

En son konular

» Duvar Süsleme
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptyÇarş. Ağus. 25, 2010 10:42 am tarafından againnn

» S.a miLLet.
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptySalı Kas. 03, 2009 7:27 pm tarafından Ŧøŋđ

» Hangi Müzik Türünü Dinliyorsunuz?
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptyPtsi Kas. 02, 2009 9:37 pm tarafından beyazmelek

» Merhaba...
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptySalı Ekim 27, 2009 10:32 pm tarafından Ŧøŋđ

» bir kız
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:33 pm tarafından Ŧøŋđ

» Sizce bu sezon en iyi transferi hangi takim yapti?
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:32 pm tarafından Ŧøŋđ

» Böyle Site Url'si Olur Mu? :D
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR EmptyPaz Ekim 25, 2009 2:31 pm tarafından Ŧøŋđ

En iyi yollayıcılar

coll (1432)
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_vote_lcapRASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_voting_barRASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_vote_rcap 
PaTRoN (501)
RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_vote_lcapRASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_voting_barRASÛLULLAH’A SALÂVATLAR I_vote_rcap 
TimuRLenG (403)
ratKo_pşaşe (327)
DarKinq (219)
Enjekte (76)
De'quell (55)
q1sKo (26)
D_R_A_G_O_N (14)
Yasak (10)

RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR

ratKo_pşaşe
    ratKo_pşaşe
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın
    Ruh Halim : RASÛLULLAH’A SALÂVATLAR Akyn10
    <hr>Tuttuğu Takım : RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Galatasaray
    <hr>Rep Puanı : 40
    <hr>Madalyaları : RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR B63e253d83108bd215cce7e76d8f72bb
    <hr>Başarı Puanı :
    RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Left_bar_bleue75 / 10075 / 100RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Right_bar_bleue

Güçlülük :
    RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Left_bar_bleue50 / 10050 / 100RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Right_bar_bleue

Aktiflik :
    RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Left_bar_bleue10 / 10010 / 100RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Right_bar_bleue

RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR Empty RASÛLULLAH&#8217;A SALÂVATLAR

Mesaj tarafından ratKo_pşaşe Ptsi Kas. 03, 2008 12:23 am

* “Allâh ve melekleri Nebi'ye çokça salât ederler. Ey mü’minler! Siz de O’na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” (Ahzâb, 56)

* “Ey Rasûlüm, insanlara de ki: Eğer Allâh’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allâh da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın.” (Âl-i İmrân, 31)

.

Hadislerde salavat okumanın faydaları ve şekli:

1)- Abdullâh bin Amr -radıyallâhu anh-’dan gelen bir rivâyette Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

“Kim bana bir defa salât ü selâm getirirse, bu sebeple Allâh Teâlâ da ona on misli merhamet eder.” (Müslim)

2)- Ashâb-ı Kirâm’dan Ebû Talhâ el-Ensârî’nin anlattığına göre, birgün Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- mütebessim bir çehreyle Ashâb-ı Kirâm’ın yanına geldi ve Cebrâil -aleyhisselâm-’ın kendisine şu müjdeyi getirdiğini haber verdi:

“-Muhammed! Ümmetinden biri sana bir salât getirdiğinde benim onun günahlarının bağışlanması için on defa istiğfar etmem, o kimsenin sana bir selâm getirmesi hâlinde de benim ona on selâm vermem seni sevindirmez mi?” (Nesâî)

3)- İbn Mes’ûd’dan gelen bir rivâyette de Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyururlar:

“Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salât ü selâm getirenleridir.”

4)- Evs b. Evs -radıyallâhu anh-’dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

“-Günlerin en fazîletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salât ü selâm getiriniz; zîrâ sizin salât ü selâmlarınız bana sunulur.”

buyurunca, Ashâb-ı Kirâm:

“-Yâ Rasûlullâh! Vefât ettiğin ve senden hiçbir eser kalmadığı zaman salât ü selâmlarımız sana nasıl sunulur?”

diye sordular. Bunun üzerine Rasûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

“-Allâh Teâlâ, peygamberlerin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kıldı.”

buyurdu. (Ebû Dâvud)

5)- Rasûlullâh’a salât ü selâm getirmek sûretiyle kazanacağı mânevî ecre önem vermemiş, kendini elde edeceği büyük bir sevaptan mahrum bırakmış kimseler hakkında Rasûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

“Asıl cimri, yanında adım anıldığı hâlde bana salâvât getirmeyen kimsedir.” buyurmuştur.

6)- Birgün Rasûlulllâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-, namazdan sonra Allâh’a hamd etmeden, Rasûlullah’a salavât getirmeden duâ eden bir adamı işitti. Bunun üzerine:

“Bu adam acele etti.”

buyurdu. Sonra o adamı yanına çağırdı ve:

“Biriniz duâ edeceği zaman önce hamd ü senâ etsin, sonra bana salât ü selâm getirsin. Daha sonra da dilediği şekilde duâ etsin.”

buyurdu. (Ebû Dâvud, Nesâî)

7)- Bir gün Ubey b. Ka’b -radıyallâhu anh- Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-’e sordu:

“Yâ Rasûlallâh! Ben sana çok salavât-ı şerîfe getiriyorum. Acaba bunu ne kadar yapmam gerekir?”

“Dilediğin kadar yap.”

buyurdu.

“Duâlarımın dörtte birini salavât-ı şerîfeye ayırsam uygun olur mu?”

diye sordum.

“Dilediğin kadarını ayır. Ama daha fazla yaparsan senin için hayırlı olur.” buyurdu.

“Öyleyse duâmın yarısını salavât-ı şerîfeye ayırayım.”

dedim.

“Dilediğin kadar yap. Ama daha fazla yaparsan senin için hayırlı olur.” buyurdu.

Ben yine:

“Şu hâlde üçte ikisi yeter mi?”

diye sordum.

“- İstediğin kadar. Ama artırırsan senin için iyi olur.” buyurdu.

“Öyleyse duâya ayırdığım zamanın hepsinde sana salavât-ı şerîfe getirsem nasıl olur?”

deyince:

“O takdirde Allâh bütün sıkıntılarını giderir ve günahlarını bağışlar.”

buyurdu. (Tirmizî, Kıyâmet,

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 9:36 am